Press ESC to close

Złoty okres sztucznej inteligencji. Kto zyska fortunę dzięki AI?

Które przedsiębiorstwa korzystają najbardziej z boomu na sztuczną inteligencję? Nvidia i Microsoft to tylko niektórzy z beneficjentów. Coroczne doniesienia na temat postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji sprawiają, że trudno jest określić, które firmy rzeczywiście odnoszą sukcesy w obecnym okresie prosperity, a które będą kontynuować swoje triumfy w przyszłości. “The Economist” przyjrzał się temu zjawisku.

Nowi tytani sztucznej inteligencji.

Kto wykorzystał potencjał do bogactwa? Przełomowe osiągnięcia technologiczne przyczyniły się do powstania nowych gigantów. Ekspansja w latach 80. i 90. umocniła pozycję Microsoftu, twórcy systemu operacyjnego Windows, oraz Intela, producenta niezbędnych do jego działania układów scalonych. Era smartfonów zrewolucjonizowała rynek, przynosząc sukcesy firmie Apple.

Świat dopiero zaczyna eksplorować potencjał sztucznej inteligencji. Mimo to, około stu firm przeanalizowanych przez “The Economist” wygenerowało łączny dochód rzędu około 8 bilionów dolarów od momentu narodzin tego nowego etapu, który według brytyjskiego tygodnika miał miejsce w październiku 2022 roku, tuż przed premierą ChatGPT.

Producenci sprzętu na czele.

Przewaga Nvidii Od tego czasu, najwięcej zysków przypadło na udział producentów sprzętu. W tej kategorii znalazły się firmy produkujące układy scalone (np. Nvidia), firmy zajmujące się budową serwerów (np. Dell), oraz te specjalizujące się w sprzęcie sieciowym (np. Arista).

Spośród 27 producentów sprzętu, analizowanych przez brytyjski tygodnik w październiku 2022 roku, łączna wartość wyniosła około 1,5 biliona dolarów. Obecnie ta kwota wzrosła do 5 bilionów dolarów. Nvidia odpowiada za około 57 procent tego wzrostu.

To właśnie spodziewane było po technologicznym boomie. Aby rozwijać oprogramowanie, konieczne jest najpierw wybudowanie odpowiedniej infrastruktury. Pod koniec lat 90., w okresie rosnącej popularności internetu, dostawcy modemów, cieszyli się pierwszymi korzyściami.

Obecnie, konkurenci Nvidii w branży układów scalonych również chcą swojego kawałka tortu. Intel i AMD wprowadzają na rynek konkurencyjne produkty. Ponadto start-upy takie jak Groq, producent superszybkich układów scalonych, czy Cerebras, również stają się ważnymi graczami na rynku. Warto dodać, że trzej giganci branży chmurowej projektują własne układy scalone, aby zmniejszyć swoją zależność od jednego dostawcy.

Kreatorzy modeli

Podczas gdy producenci sprzętu dominują pod względem wartości bezwzględnych, twórcy modeli odnotowują proporcjonalnie największy wzrost zysków. Łączna wartość 11 takich firm, uwzględnionych w analizie, wzrosła z 29 miliardów dolarów do około 138 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 16 miesięcy.

Firma Open jest obecnie wyceniana na około 100 miliardów dolarów, w porównaniu do 20 miliardów dolarów w październiku 2022 roku. Wartość Anthropic, firmy odpowiedzialnej za stworzenie rodziny dużych modeli językowych o nazwie Claude, wzrosła z 3,4 miliarda dolarów w kwietniu 2022 roku do 18 miliardów dolarów. Mistral, francuski start-up założony niecały rok temu, jest obecnie warty około 2 miliardów dolarów.

Jednak prawdziwa wartość twórców modeli tkwi w ich własności intelektualnej i potencjalnych zyskach. Wielkość tych zysków będzie zależała od konkurencji w tej branży. Obecnie rywalizacja jest ostra, co może wyjaśniać, dlaczego ta grupa nie odnotowała tak dużego wzrostu wartości bezwzględnych.

Nvidia stock grows up

Aplikacje

Wzrost bogactwa modeli umożliwił również rozwój aplikacji. Wartość 19 spółek zajmujących się oprogramowaniem, notowanych na giełdzie od października 2022 roku, wzrosła o 1,1 biliona dolarów, co stanowi 35 procent wzrostu.

To obejmuje zarówno duże przedsiębiorstwa oprogramowania, które dodają generatywne rozwiązania do swoich usług, jak i te, które integrują technologie sztucznej inteligencji. Przykładowo, Zoom wykorzystuje technologię do automatycznego podsumowywania rozmów wideo, ServiceNow wprowadził chatboty pomagające w obsłudze klientów, a Adobe, twórca Photoshopa, wprowadził aplikację o nazwie Firefly do edycji zdjęć.

Usługi chmurowe

Czwarta kategoria obejmuje przedsiębiorstwa operujące w chmurze obliczeniowej. Sumaryczna wartość rynkowa Alphabet, Amazon i Microsoft wzrosła od początku rozkwitu o 2,5 biliona dolarów. Choć jest to mniej niż trzy czwarte wzrostu producentów sprzętu, to “chmurowi giganci” wydają się być głównymi beneficjentami w dłuższej perspektywie. Szczegóły można znaleźć w publikacji “The Economist”.

Artykuł stworzony przy współpracy z partnerem: Stalgate.eu – Wyroby kute.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *