Press ESC to close

Arktyka, Antarktyda i… Antarktyka? Rozwikłanie biegunowego zamieszania!

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomylić Arktykę z Antarktydą, a może nawet z Antarktyką? Brzmi znajomo? Spokojnie, nie jesteś sam! Dzisiaj zabiorę się za wyjaśnienie tych mroźnych nazewnictw, które choć brzmią podobnie, opisują całkiem różne krainy na naszej planecie. Przygotuj się na biegunową podróż z garścią ciekawostek!

Arktyka: Królestwo Niedźwiedzia Polarnego

Rozpocznijmy od Arktyki, którą można by nazwać krainą “na górze” świata. Geograficznie, Arktyka obejmuje Ocean Arktyczny, częściowo lądową tundrę i wyspy takie jak Grenlandia oraz północne krańce kontynentów: Rosji, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji i Finlandii. A kto rządzi tym lodowym królestwem? Niedźwiedź polarny, oczywiście!

Make the planet great again post, awarness of global warming with polar bear on the scrap of ice

Mimo że Arktyka nie jest kontynentem, jej charakterystyczna, lodowa pokrywa morska zmienia rozmiary w zależności od pory roku, co dodaje jej uroku i tajemniczości. Czy wiedziałeś, że średnia temperatura lipca na tych obszarach nie przekracza 10 stopni Celsjusza? To zdecydowanie nie miejsce na letni piknik!

Antarktyda: Kontynent pełen pingwinów

Teraz skierujmy wzrok “na dół” mapy, do Antarktydy – jedynego prawdziwego kontynentu z naszej trójki. Jest to najzimniejsze, najsuchsze i najbardziej wietrzne miejsce na Ziemi, z 98% powierzchni pokrytej grubą warstwą lodu. Tu biegun południowy stanowi centralny punkt krajobrazu, który zmieniał się z równiny w rzeźbiony przez lód teren pełen dolin i wysp.

Bunch of penguins in the snowstorm

Jeżeli szukasz pingwinów, to właśnie tu powinieneś się udać! Te urocze stworzenia, w przeciwieństwie do niedźwiedzi polarnych, są symbolem Antarktydy. Ludzka obecność ogranicza się jedynie do baz polarnych – niewiele osób może pochwalić się tym, że mieszka na Antarktydzie!

Antarktyka: Obszar bardziej złożony

A co z Antarktyką? To termin, który pokrywa szerszy region, łączący kontynent Antarktydy z Otoczeniem Południowym Oceanem oraz wyspami takimi jak Szetlandy Południowe i Orkady Południowe. Antarktyka obejmuje zatem wszystko od bieguna południowego aż do 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej.

W tym obszarze zimne wody oceaniczne spotykają się z cieplejszymi wodami subantarktycznymi, tworząc fascynujący ekosystem, który dynamicznie zmienia się w zależności od pory roku. Co ważne, latem granice Antarktyki przesuwają się ku południowi, a zimą powiększają w kierunku północnym.

Arktyka, antarktyka i antarktyda zaznaczone na mapie

Dwa różne światy

W Arktyce, poza niedźwiedziami polarnymi, spotkasz renifery, morsy i różnorodne ptactwo. Flora jest tu ograniczona głównie do tundry, gdzie niskie temperatury i krótkie lata nie sprzyjają bujnej roślinności.

Z kolei na Antarktydzie dominują… no cóż, głównie lód. Flora jest tu prawie nieistniejąca z wyjątkiem kilku gatunków mchów i porostów, a fauna to głównie wspomniane pingwiny, foczki i wieloryby krążące wokół lodowych wód.

Podsumowanie biegunowe

Mam nadzieję, że teraz już łatwiej będzie Ci odróżnić te chłodne, ale fascynujące miejsca na Ziemi. Arktyka na północy z jej niedźwiedziami polarnymi i rozległym oceanem, Antarktyda na południu z pingwinami i gigantycznym kontynentem lodowym, oraz Antarktyka, obejmująca wszystko południowe i oceaniczne.

Więc następnym razem, kiedy ktoś wspomni o pingwinach na biegunie północnym, już wiesz, jak delikatnie poprawić – w końcu nie chcemy, aby biedne pingwiny zamarzły w obliczu niedźwiedzia polarnego, prawda?

Sprawdź też!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *